Schránka důvěry

Na druhém patře, naproti kabinetu speciální pedagožky a školní psycholožky, máme schránku důvěry. Do ní mohou děti psát, co je trápí a s čím by potřebovaly pomoci. Menší děti píší své trable za pomocí rodičů.
Čteme tam o tom, že se děti trápí, že se někdo nechová tak, jak by měl, že někomu ubližuje spolužák, někoho pomlouvá spolužačka… Někdy je to pro nás impuls vyřešit situaci okamžitě. Někdy je to podnět pro individuální konzultaci, jindy pro práci se třídou. Vedeme děti k tomu, aby si své problémy dokázaly vyřešit samy. Ale když to nejde, aby kontaktovaly dospělé a ti jim pomohou.
Je v pořádku, když se ten, kdo má trápení, na nás obrátí s prosbou o pomoc. Někomu stačí se jen vypsat. Jiný potřebuje řešení. Občas také ostatní vidí, že se jejich spolužák trápí a nevědí, jak mu pomoci. I zde je fajn napsat vše do schránky. My můžeme třeba v dané třídě téma probrat.
Abychom tak mohli učinit, potřebujeme nějaké identifikační klíče. Je ok zůstat v anonymitě. Ale pokud chce dítě problém řešit a vyřešit, musíme mu my, co jsme tu od toho, pomoci, proto potřebujeme aspoň trochu vědět – o koho jde, které třídy se to týká.
Takže – pokud se potřebuje dítě pouze svěřit a vypsat, může. Pokud chce řešení, potřebujeme vědět více. Zachováváme veškerou anonymitu.
Abych nebyla tak obecná, popíši vám, co jsem prožila na jiné škole. Do schránky důvěry mi tam napsal chlapec z druhého stupně, že na pobytu se třídou jeho spolužačka mluvila o tom, že se chce zabít a že se sebepoškozuje. Ostatní ve třídě to brali jen jako frajeření, on však znejistěl a napsal mi o tom. Já jsem pak mohla opatrně dívku oslovit, začaly jsme spolupracovat a zajistili jsme pro ni takovou podporu, že je teď v pořádku.
Takže – děti a teenageři – nebojte se svěřit nebo někomu pomoci. Rodiče – ta možnost je tu i pro vás, pomozte svým dětem. Školní poradenské pracoviště v naší škole je na vysoké odborné úrovni.
Když se problémům věnujeme včas, je větší šance na jejich zvládnutí a jde to snadněji.
Krásné dny, za tým ŠPP Monika Čuhelová, školní psycholožka.

×