Pobyt v přírodě třídy IV. B v ekologickém centru SEVER Horní Maršov

Ve dnech 30. 10. až 2. 11. si žáci plnými doušky užívali krkonošskou přírodu. Přálo nám hezké počasí, a proto jsme mohli organizovat všechny odpolední činnosti až do večeře venku.

Ubytování bylo velice pěkné, jídla pro nás byla připravována z potravin, které přímo v této lokalitě vypěstovali místní farmáři, ochutnali jsme také řadu tradičních krkonošských pokrmů.

Velmi nás uchvátil pohled na okolní hory se zasněženými vrcholky, malebné okolí řeky Úpy a typická horská architektura. Děti prošly různými ekologickými aktivitami, prohloubily si své znalosti o lese a jeho ochraně, dozvěděly se zajímavosti o národním parku a seznámily se s tradičními řemesly této oblasti. Zhotovily si tkanou pavučinu, dřevěný knoflík, levandulový sáček, šperk ze skleněných korálků, ruční papír, diáčky a lýkožrouta. V simulační hře se dokonce staly podnikateli a zachraňovaly znečištěné jezero se vzácnými živočichy. Uvědomily si tak, jak je náročné vrátit poškozenou přírodu do původního stavu.

Největší zážitek byl pro všechny sedmikilometrový výšlap z Pece pod Sněžkou do Obřího dolu se zastávkou na zasněžené louce, kde si děti mohly pohrát na sněhu a postavit první sněhuláky. Cestou jsme viděli Růžovou a Modrou horu a Sněžku v mracích. Pro některé děti byl výstup horskou zasněženou krajinou životní výkon. Odměnou za výdrž pro nás byla zastávka v penzionu Milíře, kde jsme dostali teplý čaj, ovoce a sušenky. Namáhavý celodenní výlet zvládli všichni i přes různé bolístky výborně a na místní faře, kam jsme docházeli na obědy a večeře, na nás čekaly zasloužené buchtičky s krémem.

Po večerním programu jsme se věnovali zábavným soutěžím, jako bylo vytváření masky na halloweenský večírek nebo oblékání spolužáka na horskou výpravu, při kterých jsme si užili mnoho legrace.

Po celý pobyt nás kromě našich lektorů Milady a Ondry doprovázel pes jménem Bohunka, s kterým mnozí navázali silné pouto a kterého by si nejradši vzali domů. Během dnů, které jsme v Krkonoších společně strávili, jsme se dozvěděli a zažili mnoho zajímavého, ale hlavně jsme utužili naše kamarádství a vyzkoušeli si být samostatní.

Hana Vaisová