Vyučování v muzeu

Ve středu 13. září navštívila třída II. A Městské muzeum a galerii ve Svitavách, aby se tam seznámila se spisovatelem, malířem a ilustrátorem Pavlem Čechem.

Stačilo splnit osm úkolů, vyluštit hlavolamy a tajenky, projít bludištěm a rázem se všichni ocitli v Kouzelné zahradě, kde na ně čekalo velké množství motýlků a poslední práce – vyrobit si voskového motýlka novou výtvarnou technikou zvanou enkaustika.

Pavel Čech říká: „Mám rád zarostlé zahrady, pohled na hvězdné nebe, motýly a brouky, lidi s dobrým srdcem, vůni lesních jablek a borového lesa, toulání, pouštění draka, čistou vodu, tajemství…“ To vše a nekonečné množství příběhů, tajemství, dobrodružství, sílu odvahy a kamarádství děti na výstavě prožily.

Kromě návštěvy Kouzelné zahrady se žáci v muzeu seznámili s historií známé obrázkové hry zvané Pexeso a měli možnost prohlédnout si její nejrůznější varianty.

Autorem prvního pexesa je pan Zdeněk Princ. Když pracoval jako mozaikář v katedrále sv. Víta, zrodila se mu v hlavě myšlenka vytvořit obrázkovou mozaiku, budoucí pexeso. To vyšlo poprvé v roce 1965 a bylo indiánské. Následovalo pexeso dopravní, pohádkové, s postavičkami z Večerníčku a mnoho dalších. Tak hurá do toho a „Pekelně se soustřeďte!“

Obě výstavy byly úžasné a nejen pro děti velmi zajímavé. Všichni jsme si odnesli spoustu zážitků a nových poznatků.

 Jana Vlčková